September


Jooksen ja kogun prügi

29. septembril algas meie gümnaasiumis spordi- ja tervisepäev "Jooksen ja kogun prügi" moto all. Sel päeval alustasid  7., 8. ja 9. klassi õpilased ning gümnasistid spordipäeva Narva-Jõesuus Läänemere rannikul.  Õpilased panid kummikindad kätte ja prügikotid käes asusid jooksurajale. Meie õpilased ei kartnud ei hommikust vihma ega pilves ilma. Kõik nad olid valmis tegema vajalikku ja väga olulist tööd. Lapsed näitasid üles aktiivsust, töökust, vastastikust abistamist, nad olid nagu üks sõbralik, ühtehoidev pere. Liivarannalt leidsid õpilased äravisatud plast- ja plekkpudeleid, katkiseid plastämbreid, laste mänguasju, ühekordseid plastiknõusid, salvrätikuid, kilet, krõpsupakke, maiustusi ja kiirtoitu, termotekke, kalavõrgu tükikesi ja palju muud. Lapsed püüdsid vaadata rannas iga põõsa alla, kontrollida iga rohuliblet. Osa prügist kasvas juba lihtsalt liiva sisse, kuid see ei takistanud meie keskkonnakaitsjaid, nad said kõik "viimse puruni" ära koristada.
Narva Õigeusu gümnaasiumi õpilased loodavad, et inimesed hoolitsevad paremini oma kodukoha looduse eest. Meie spordipäev näitas, et oleme valmis koos looma ühist asja ja saame kõigega hakkama!

 

Päästsid ja pääsesid

Alati on tore, kui kool annab võimaluse mitte ainult õppida, vaid ka mitmekülgselt areneda, osaledes huvitavatel üritustel.
Täna oli meil selline võimalus: õppida uusi asju, ise proovida, lõbutseda ja ka lõõgastuda. Teadusnädala raames külastasid 5. ja 6. klassi õpilased päästeosakonda.
Esiteks oli meil hea meel, et sellises eluolulises osakonnas on nii suurepärane tehniline varustus. Teiseks olla kangelaspäästjate rollis, kasvõi virtuaalselt, on just see, mida poisid ja tüdrukud tahavadki. Kõik "said mereranda" ja suutsid päästerõngast visates uppuja päästa. Nad kõik kogesid seda päriselt.
Kuid see, nagu selgus, polnud kõige raskem. Kui õpilased sattusid veekogu imiteerivasse veehoidlasse, siis kõigil sealt välja ei õnnestunud, pidid nad tulema üksteisele appi.
Nüüd teame täpselt, kui ohtlik on ujumine keelatud kohas, kui raske see on vetelpäästjatele.
Keegi ei keeldunud õppetunni lõpus istumast päris tuletõrjeautosse, millel tuletõrjujad tõttavad appi?! Õigeusu gümnaasiumi õpilased veetsid selle päeva nii rõõmsalt ja kasulikult!


 

Teadusnädala uued avastused

Teadusnädala raames harjutasid meie kooli õpilased katapuldi tegemist. Enne valmima asumist tegid õpilased väikese kõrvalepõike selle viskerelva ajalukku. Ja maketi tegemiseks läks vaja ainult 10 jäätisepulka, üks lusikas ja 4 kummipaela, mürskudena kasutati vahukomme. Jääb vaid korrata füüsikatunnis mehhanismi tööpõhimõtet. "Mürskude" viskamisel keegi viga ei saanud!
Eelmisel aastal kursusel "Rakendusenergitika" õppinud gümnasistid külastasid Auvere elektrijaama, Enefit õlitehast ja tuuleparki. Ettevõtete külastused täiendasid saadud teoreetilisi teadmisi ja andsid reaalse ettekujutuse sellisest globaalsest ja elutähtsast tootmisest nagu elektri tootmine.

 

Heategevuslik teatejooks

23. septembril toimus  heategevuslik teatejooks. Tegemist ei ole spordivõistlustega, vaid võimalusega tunda koos sõpradega liikumisrõõmu, õppida hindama tervislikku eluviisi ning anda omapoolne panus seda vajavate laste taastusravisse.
Teatejooksus osalesid meie gümnaasiumi 8. ja 7. klasside õpilased: Maksim Kotõgin, Jaroslava Kolosova, Mark Delovoy, Veniamin Belous, Maksim Sergejev, Kirill Smirnov, Maksim Semjonov, Fedor Smirnov.
Iga osaleja jooksis ühe ringi, 333 meetrit. Meie õpilased ületasid distantsi üksteist toetades ja julgustades. Kõik osalejad said ürituse märgiga T-särgid, diplomid ja magusad auhinnad.

 

Neljajalgsed sõbrad aitasid ülesannetega hakkama saada

26. septembril külastasid meie gümnaasiumi 7.-8.klasside õpilased Euroopa keelte päeva raames Narva Keskraamatukogu, kus toimus nende jaoks ebatavaline tund. Õpilastele pakuti erinevaid ülesandeid, mida nad sooritasid Ida-Virumaa koerasõprade klubi “LYCRY” koerte toetusel ja kaasalöömisel.
Kui tore oli proovida öelda tere erinevates keeltes, teada saada, kuidas eri riikide elanikud kuulevad loomade “sõnu”, proovida ära arvata, millised vaatamisväärsused Euroopa riikides on. Väga põnev oli kokku panna puslesid raamatute nimedest, nende autoritest, kirjanike elukohariikidest ja nende riikide pealinnadest.
See on vaid väike osa sellest, millega meie õpilased tegelesid sellises tunnis. Jah, mõnikord oli see raske, kuid neljajalgsete sõprade abiga, kes tõid kas nummerdatud pallid, auhindadega korvi või isegi lihtsalt toetasid neid oma kohalolekuga, said õpilased edukalt sooritada kõik ülesanded!
Iga õpilane läks koju auhinna, maiustuste ja loomulikult hea tujuga.


 

Värvirikas keemia

Teadusnädala pidulik avamine toimus Laste Loome Majas, kus külalisi tervitasid linnapea Katri Raik, aktiivsed ja uudishimulikud õpetajad ning Teaduskeskuse AHHAA esindajad, kes näitasid lummavat etendust.
Teadusnädala programm on mitmekesine ja mõeldud igale vanusele. Meie õpilaste jaoks algas see süvenemisega keemia mitmevärvilisusesse. Katsetasime värviliste maiuspaladega, uurisime, mis värviaineid need sisaldavad kas looduslikke või sünteetilisi. Ja nüüd saavad õpilased ise kodus uurida värviliste maiustuste koostist.

Tuttavad võõrad

Meie gümnaasiumi 4.-6.klassi õpilased võtsid osa Sillamäe rakendusökoloogia keskuse programmist "Ranniku kivid", mis oli korraldatud programmi KIK toetusel.
Lapsed tutvusid Läänemere ajalooga, uurides otse liivale laotud kaarti, muljet avaldasid riigilipud, mis olid hoopis suured kivikesed, mille pinnale oli kantud lippude kujud. Lapsed kohtusid tunnis esmapilgul tuttavate ranniku leidudega - väikeste karpidega. Merevee soolsuse uurimine erinevates kohtades võimaldas mõista, millega on seotud selline Läänemere omadus.
Merekaldal leiuti palju kivistisi! Need on iidse mere taimede ja loomade kivistunud jäänused. Kellelgi tekkis huvi suurte kildude kogumise vastu, uskudes, et need on kindlasti dinosauruse keha jäänused, ja keegi leidis fossiile trilobiidi jälgedega, tundmatu looma selgroo, linnujala jälje lubjakivis, karpe ja muid looduslikke esemeid. Ka ei jäetud kasutamata võimalust merekaldal prügi koguma, kuid õnneks oli seda vähe.

Koristustalgutele üheskoos!

Maailmakoristuspäeval meie koolipere tegi korda oma kooli territooriumi. Nagu märkis kooli puhtuse peaspetsialist Nadežda Viktorovna: „Kõik tegid tööd, aga erinevalt. Keegi töötas hea meelega, keegi on laiskusega.
Kõige aktiivsemad ja vastutustundlikumad olid 1.-4.klassi õpilased, kes ei löönud kartma vihma ega väsimust ja tegid oma maatüki täiesti puhtaks. 8. klassi õpilased püüdsid oma territooriumi korda teha ja see ka õnnestus. Kõige vastutusrikkamad õpilased 9. klassi ei andnud ka alla ja said ülesandega hakkama nii enda kui ka kõigi puuduvate klassikaaslaste eest. Meie täiskasvanud gümnasistidel on vaja meie noorematelt kooliõpilastelt hoolsust õppida.
Aitäh kõigile, kes Maailmakoristuspäevast aktiivselt osa võtsid!


Projektipäev "Toidujätmete vabapäev"

Uus õppeaasta ja projektipäevade uued teemad programmi „Erasmus+“ raames
Me kõik teame, et üks õpilaste lemmikkohti koolis on koolisöökla. Ja mis seal salata, küsimus, kuidas lapsi maitsvalt toita ja toidujäätmete hulka vähendada, valmistab vahel peavalu nii sööklatöötajatele kui ka kooli juhtkonnale.
2020.a septembris toimus Eestis esimest korda toiduraiskamise vähendamise päev, seetõttu saigi meie esimese projektipäeva teemaks “Toidujätmete vabapäev”.
Õpilased tutvusid maailma toidujäätmete statistikaandmetega ja tutvusid ka Eestis tehtud uuringute tulemustega.
Matemaatikatunnis koostasid nad sektordiagrammid, mis näitavad toidujäätmete jaotust Eesti 15-s maakonnas. Võrreldi, kui palju toidujäätmeid iga maakonna elanikkond aastas välja viskab. Tehti võrdlev analüüs ühe inimese poolt eri riikides ühe aasta jooksul ära visatud toidujäätmete kohta.
Õpilased jätkasid üleriigilise aktsiooni "Lugemistund" ja kirjutasid Muumipojale rühmatöö vormis kirja, mida teha toidujäätmetega pärast piknikku Sniffi leitud grotis. Nad õppisid poolametlikku kirja kirjutama, koostades kuulutust koolisööklasse, kirjutasid ka juttu "Banaanikoore seiklused" ja harjutasid meie projektipäevast artikli kirjutamist kooli kodulehele.
Kõige väiksemad õpilased kordasid prügi sorteerimise reegleid.
Päeva lõpus kaalus sööklatöötaja Alla Nikolajevna toidujäätmed: veidi üle 1 kilogrammi.
Menüüs oli risoto! 

Lugemistunni eesmärk on kutsuda inimesi üles lugemiseks aega võtma!

8. september on rahvusvaheline kirjaoskuse päev. Eestis tähistati sel päeval esmakordselt üle-eestilist lugemistundi.
Narva Õigeusu Gümnaasiumi 5.klassi õpilased toetasid kirjandustunnis aktsiooni hea meelega. Väärib märkimist, et loomulikult ei piirdunud me ühe õppetunniga. Veelgi enam, loeti ka eestikeelseid raamatukatkendeid.
Mida me lugesime? Katkend Tove Janssoni jutust "Sabatäht". Kuulata sai nii, nagu oli mugav: istudes, seistes, pingil pikali ja isegi silmad kinni ja kujutleda just seda orgu, kus muumitrollid elavad. Lugemise käigus tehti väikseid “peatusi”. Sel ajal oli võimalik midagi kirja panna: huvitavaid sõnu, et pärast leida nende tähendust või kirjutada jutule oma lõpp. Ülesanded arutati koos läbi, prooviti neid koos täita: otsiti ja loeti lühike jutukese eestikeelne lõik, esitati Muumipojale küsimus vene ja eesti keeles, joonistati illustratsioon ja leiti sellele pealkiri, prooviti läbi mängida dialoog, loeti kodus vanematele ette. Õpetajad olid alati valmis appi tulema ja toetama!
Tunni lõpus oli meil kerge ja lõbus, sest kindlasti jätkame lugemist! Ja mitte ainult klassis!


Aktsioon "Lugemistund"

Gümnaasiumiõpilaste algatust jätkates osalesid Õigeusu gümnaasiumi 2.-5.klassi õpilased ka üle-eestilises aktsioonis "Lugemistund".
Päikesepaisteline ilm võimaldas korraldada lugemise otse kooli õues.
Lugemishuvi toetasid ka külalised - Narva keskraamatukogu töötajad, kes tulid külla lasteraamatute rändnäitusega.


1. september on eriline päev!

Sel päeval tähistame korraga mitut tähtpäeva: see on kooliaasta algus ja esimene koolikell uude ellu astuvatele 1.klassi õpilastele ning ka abiturientidele see on viimane vastutusrikas samm täiskasvanute elu poole. Ja pealegi on see rahvusvaheline tähtpäev – teadmistepäev.
Toogu iga päev meie gümnaasiumi perele rõõmu uutest avastustest, uutest kogemustest ja tõelistest sõpradest!